Anima Mea

Wielkopostne Śpiewanie 2020

08

lipiec

Anima Mea

Anima mea, czyli tytułowa dusza moja to nie tylko nazwa koncertu. To także określenie jego sensu i celu. Poprzez śpiew wyjątkowego repertuaru każda z wokalistek pragnie odsłonić nieco własną duszę, w której mieści się muzyczna wrażliwość wierzących z epok dawnych i współczesności. Przy akompaniamencie fortepianu żeński oktet z chóru Sonus Veritatis przeniesie słuchaczy do wielobarwnej, dziewiętnastowiecznej Francji Gabriela Fauré - interesującego kompozytora, w którego dziełach przenikają się wpływy neoromantyczne i impresjonistyczne. 

Pierwsza część koncertu to pieśni - modlitwy do Maryi, druga zaś to muzyczne refleksje nad tajemnicą chleba i wina, w której objawia się Chrystus. Usłyszeć będzie można śpiew korsykański, bizantyjski, utwory dawne oraz te z XIX i XX wieku. Koncert zamkną utwory Nigra Sum oraz Jerusalem, których tekst wywodzi się z biblijnej Pieśni nad pieśniami. 

Wystąpi oktet żeński z chóru Sonus Veritatis w składzie:
Soprany: Patrycja Czarnik, Paulina Jurczyszyn, Ada Szymczyk, Paulina Wojtal.
Alty: Dorota Głogowska, Maria Krzosek, Klaudia Mierzwa, Joanna Głogowska- Szychta.

Kamil Turczyn - fortepian.

Program
Padre Martini - Tristis Est anima mea
Śpiew bizantyjski - Hymn św. Nektariusza
Cantilena del Convento di Niolo - Tota Pulchra es Maria
Lajos Bardos - Ave Marie Stella
David Gamilton -  Ave Maria
P. H. Thielen, arr. C. Rossini - Anima Christi
Gabriel Fauré – Tantum ergo op. 65 nr 2
Gabriel Fauré – Messe basse
Gabriel Fauré – Ave verum op. 65 nr 1
Arr. Michale McGlynn - Jerusalem
Pablo Casals – Nigra Sum

Koncert będzie transmitowany w niedzielę, 11. października o godzinie 15:00 na naszym kanale YouTube. Odpowiednie okno z łączem do oglądania koncertu znajduje się na dole strony.

Zgodnie z obowiązującym prawem podczas koncertu w Bazylice może przebywać maksymalnie 150 osób - decyduje kolejność przybycia. Wszystkich uczestników prosimy o zasłonięcie nosa i ust oraz utrzymywanie bezpiecznego dystansu od innych osób podczas całego koncertu.

Zdjęcie: Han Chenxu (Unsplash).

Projekt „Wielkopostne Śpiewanie” zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie
20 Jubileuszowa Edycja

Początki Wielkopostnego Śpiewania w Bazylice Dominikanów w Lublinie sięgają 2001 roku. Za pierwszym razem odbył się jeden koncert, w drugim roku pięć, a od 2003 roku wydarzenie tworzy cykl koncertów, które odbywają się we wszystkie sześć niedziel Wielkiego Postu. Od 2006 roku organizatorem Wielkopostnego Śpiewania jest Fundacja Restaurare Basilicam.

Dyrektorem artystycznym festiwalu od jego początków była prof. Elżbieta Krzemińska, która w 2018 roku przekazała pałeczkę nowemu zespołowi pod kierownictwem Joanny Głogowskiej-Szychty.
Dwudziesta edycja otwiera nowy rozdział w historii Wielkopostnego Śpiewania. Pragniemy kontynuować tradycję muzycznych rekolekcji prezentując przede wszystkim muzykę współczesną – najnowszą, tworzoną niekiedy specjalnie na nasze zamówienie, nie zapominając o muzyce dawnej, klasycznej czy ludowej.

Wybuch pandemii Covid-19, a co za tym idzie zamknięcie kościołów i zaprzestanie działań artystycznych przerwał nieoczekiwania nasz Cykl Koncertów Wielkopostne Śpiewanie, pozostawiając niedosyt. Dlatego postanowiliśmy aby nie przekładać koncertów na przyszły Wielki Post, ale wykonać je jeszcze w tym roku, w dogodnych dla artystów terminach. Odbędą się one kolejno w czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie. Nowością będzie to, że każdy z koncertów będzie transmitowany online na kanale YouTube naszego klasztoru.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas koncerty skłonią Państwa do refleksji i pomogą w głębszym przeżywaniu tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Bracia Dominikanie

Koncert pt. „Noli me tangere” jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez ich rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji.

Maciej Adamczak / Kontrabasista

Dwudziesta edycja otwiera nowy rozdział w historii Wielkopostnego Śpiewania. Pragniemy kontynuować tradycję muzycznych rekolekcji prezentując przede wszystkim muzykę współczesną – najnowszą, tworzoną niekiedy specjalnie na nasze zamówienie, nie zapominając o muzyce dawnej, klasycznej czy ludowej.

Joanna Głogowska-Szychta / Dyrektor Artystyczny

Zdjęcia

fot. Kultura na Złotej

Zobacz Online

obraz i dźwięk: Kultura Na Złotej

Anima Mea