Wstańcie, czujcie

Wielkopostne Śpiewanie 2021

04

luty

Per amore del barocco
i Marcin Wąsowski

Zapraszamy na drugi koncert tegorocznego cyklu Wielkopostne Śpiewanie.

Radość i nadzieja, ale także smutek i cierpienie to uczucia, które mieszają się w przygotowanym repertuarze, który pozwoli słuchaczom przenieść się w świat włoskiej muzyki barokowej. Artyści, starając się oddać zamysł kompozytorów, zagrają na barokowych instrumentach, zaś pomiędzy dziełami muzycznymi usłyszymy barokowe utwory literackie, podkreślające charakterystyczny dla epoki sposób przeżywania tajemnicy męki i śmierci Chrystusa.

Program
1. Arcangelo Corelli, Trio Sonata nr 6 i 8 op. 1
2. Antonio Caldara, Trio Sonata nr 1 op. 2
3. Antonio Vivaldi, Trio Sonata nr 1 i 8 op. 1

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami koncert odbędzie się z udziałem publiczności (przy udostępnieniu połowy miejsc siedzących). Wszyscy uczestnicy koncertu zobowiązani są do zakrycia nosa i ust oraz utrzymywania bezpiecznego dystansu do innych osób.

Ponadto w koncercie będzie można uczestniczyć za pośrednictwem transmisji na żywo w sobotę, 27. lutego o godzinie 19:00 na naszym kanale YouTube. Odpowiednie okno z łączem do oglądania koncertu znajduje się poniżej.

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie

Wielkopostne Śpiewanie w Bazylice Dominikanów w Lublinie zaczęło się w 2001 roku. Z czasem ukształtował się cykl koncertów, które odbywają się we wszystkie sześć weekendów Wielkiego Postu, dawniej w niedzielę, od bieżącego roku w soboty.

XXI edycja festiwalu otwiera nowy rozdział. Stawiając na różnorodność oraz odważne i nowatorskie rozwiązania chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez różnorodną muzykę, zarówno dawną, jak i współczesną, a nierzadko tworzoną specjalnie na nasze zamówienie, chcemy tworzyć przestrzeń artystyczną, pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, to co Święte i grzech.
Nad repertuarem Wielkopostnego Śpiewania czuwa dyrektor artystyczna festiwalu - Joanna Głogowska-Szychta. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Restaurare Basilicam, dzięki której udało się w znacznej mierze odnowić wnętrze kościoła, w którym odbywają się koncerty oraz zapewnić ciągłość projektów kulturalnych. W bieżącym roku Fundacja zbiera środki na renowację zabytkowych organów oraz kontynuację działalności kulturalnej.

Bracia Dominikanie

Podczas projekcji zobaczymy sceny z życia Chrystusa od momentu zwiastowania do wniebowstąpienia, a obrazowi towarzyszyć będzie wykonywany na żywo akompaniament.

Filip Presseisen / Organista

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas koncerty skłonią Państwa do refleksji i pomogą w głębszym przeżywaniu tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Joanna Głogowska-Szychta / Dyrektor Artystyczny

Muzycy wykonają koncert na instrumentach historycznych, wzorowanych na tych z epoki baroku, dzięki czemu prezentacja wybranych dzieł będzie wiarygodnym oddaniem myśli kompozytorów. Czteroosobowemu zespołowi instrumentalnemu towarzyszyć będzie aktor, który poprzez deklamację wybranych tekstów, również z epoki, pomoże słuchaczom głębiej przeżyć owy koncert w kontekście męki i śmierci Pana Jezusa.

Per amore del barocco / Zespół

Zdjęcia

fot. Jacek Sadowski

Wideo

zdjęcia: Kultura na Złotej
dźwięk: Piotr Michnikiewicz

Wstańcie, czujcie