MODLITWA WIELKOPOSTNA

14

grudzień

Jola Sip z zespołem

Zapraszamy na koncert XXIII edycji Wielkopostnego Śpiewania.
Koncert „ Modlitwy Wielkopostne” powstał specjalnie na okazję Wielkopostnego Śpiewania. Artyści wybrali utwory pokazujące człowieka i jego kondycję we współczesnym świecie. Człowieka poszukującego lekarstwa na swoje troski, lęki, problemy. Spragnionego, zbuntowanego, często pogubionego. Utwory, które wybrzmią w tym koncercie i zapowiedzi do nich przygotowane to dwa swoiste monologi – człowieka do Boga i Boga do człowieka. W koncercie obok pięknych pieśni wielkopostnych będzie można usłyszeć „Modlitwy” - Bułata Okudżawy, Tadeusza Nalepy, Marcina Różyckiego; utwory autorskie zespołu do tekstów Jana Lechonia, zaaranżowane wiersze Karola Wojtyły, czy kompozycję Agaty Budzyńskiej do wiersza ks. Jana Twardowskiego. W prezentowanych utworach słuchacze odnajdą inspiracje wieloma gatunkami muzycznymi. Finezja instrumentalistów, a do tego piękne, elektryzujące głosy wprowadzą słuchaczy w nastrój zadumy i refleksji.

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie

Wielkopostne Śpiewanie w Bazylice Dominikanów w Lublinie zaczęło się w 2001 roku. Koncerty są słowno-muzycznymi rekolekcjami podejmującymi ważne tematy dotyczące losu i przeznaczenia człowieka.

XXIII edycja festiwalu otwiera nowy rozdział. Stawiając na różnorodność oraz odważne i nowatorskie rozwiązania chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez różnorodną muzykę, zarówno dawną, jak i współczesną, a nierzadko tworzoną specjalnie na nasze zamówienie, chcemy tworzyć przestrzeń artystyczną, pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, to co Święte i grzech.
Nad repertuarem Wielkopostnego Śpiewania czuwa dyrektor artystyczna festiwalu - Joanna Głogowska-Szychta. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Restaurare Basilicam, dzięki której udało się w znacznej mierze odnowić wnętrze kościoła, w którym odbywają się koncerty oraz zapewnić ciągłość projektów kulturalnych. W bieżącym roku Fundacja zbiera środki na renowację zabytkowych organów oraz kontynuację działalności kulturalnej.

Zdjęcia

fot. Jacek Sadowski