Evening Hymn

Wielkopostne Śpiewanie 2021

08

luty

Sonus Veritatis
oraz Patryk Czyżewski Trio

Zapraszamy na piąty koncert tegorocznego cyklu Wielkopostne Śpiewanie.

Angielska muzyka religijna - barokowa i współczesna - w wykonaniu żeńskiego chóru i tria jazzowego to połączenie, które zapewni wiele wrażeń, dzięki nowatorskim i odważnym aranżacjom. Artyści zestawią ze sobą utwory barokowego kompozytora Henry’ego Purcell’a w niecodziennych jazzowych aranżacjach z utworami współczesnego artysty Bob’a Chilcott’a napisanymi na chór żeński z towarzyszeniem tria jazzowego.

Program
1. Evening Hymn, Henry Purcell
2. Nidaros, Mess Bob Chilcott
3. Irish Blessing, Bob Chilcott
4. God so loved the world, Bob Chilcott
5. Evening Hymn, Bob Chilcott
6. Oh God, The King od Glory, Henry Purcell

Koncert bez udziału publiczności będzie transmitowany w sobotę, 20. marca o godzinie 19:00 na naszym kanale YouTube. Odpowiednie okno z łączem do oglądania koncertu znajduje się poniżej.

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie

Wielkopostne Śpiewanie w Bazylice Dominikanów w Lublinie zaczęło się w 2001 roku. Z czasem ukształtował się cykl koncertów, które odbywają się we wszystkie sześć weekendów Wielkiego Postu, dawniej w niedzielę, od bieżącego roku w soboty.

XXI edycja festiwalu otwiera nowy rozdział. Stawiając na różnorodność oraz odważne i nowatorskie rozwiązania chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez różnorodną muzykę, zarówno dawną, jak i współczesną, a nierzadko tworzoną specjalnie na nasze zamówienie, chcemy tworzyć przestrzeń artystyczną, pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, to co Święte i grzech.
Nad repertuarem Wielkopostnego Śpiewania czuwa dyrektor artystyczna festiwalu - Joanna Głogowska-Szychta. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Restaurare Basilicam, dzięki której udało się w znacznej mierze odnowić wnętrze kościoła, w którym odbywają się koncerty oraz zapewnić ciągłość projektów kulturalnych. W bieżącym roku Fundacja zbiera środki na renowację zabytkowych organów oraz kontynuację działalności kulturalnej.

Bracia Dominikanie

Podczas projekcji zobaczymy sceny z życia Chrystusa od momentu zwiastowania do wniebowstąpienia, a obrazowi towarzyszyć będzie wykonywany na żywo akompaniament.

Filip Presseisen / Organista

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas koncerty skłonią Państwa do refleksji i pomogą w głębszym przeżywaniu tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Joanna Głogowska-Szychta / Dyrektor Artystyczny

Muzycy wykonają koncert na instrumentach historycznych, wzorowanych na tych z epoki baroku, dzięki czemu prezentacja wybranych dzieł będzie wiarygodnym oddaniem myśli kompozytorów. Czteroosobowemu zespołowi instrumentalnemu towarzyszyć będzie aktor, który poprzez deklamację wybranych tekstów, również z epoki, pomoże słuchaczom głębiej przeżyć owy koncert w kontekście męki i śmierci Pana Jezusa.

Per amore del barocco / Zespół

Zdjęcia

fot. Jacek Sadowski

Wideo

zdjęcia: Kultura na Złotej
dźwięk: Piotr Michnikiewicz

Evening Hymn