ŁZY LEJĄCY

01

marzec

Koncert
Łzy lejący – lachrimae gementes

Zapraszamy na koncert XXIV edycji Wielkopostnego Śpiewania.
Wielki Post jest czasem refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa, a także nad sensem ludzkiego życia i jego nieuniknionym końcem. Nie jest to czas pesymizmu, ponieważ jest zanurzony w nadziei zmartwychwstania.
Naszym nostalgicznym przemyśleniom towarzyszyć będzie koncert barokowego zespołu Altri Stromenti. Podczas wieczoru muzycy zagrają na instrumentach z epoki i przeniosą nas w świat muzyki dawnej, skomponowanej na okoliczność Wielkiego Postu. Pomiędzy utworami muzycznymi recytowane będą treści literackie, które dodatkowo podkreślą charakter przeżywanego okresu liturgicznego.

Program:
1. John DOWLAND (1563 - 1626)
LACHRIMAE GEMENTES
ze zbioru Lachrimae, or Seven Teares

2. Henry PURCELL (1659 - 1695)
CHACONY G-MINOR

3. Johann Heinrich SCHMELZER (1620 - 1680)
LAMENTO SOPRA LA MORTE

4. Heinrich Ignaz Franz von BIBER (1644 - 1704)
UKRZYŻOWANIE
na skrzypce solo i basso continuo z cyklu 15 Sonat Różańcowych

5. Antonio VIVALDI (1678 - 1741)
SINFONIA AL SANTO SEPOLCRO

6. Josef HAYDN (1732 - 1809)
SIEDEM OSTATNICH SŁÓW CHRYSTUSA NA KRZYŻU
INTRODUCTION. Maestoso ed Adagio. Wersja na kwartet smyczkowy

Zespół
Altri stromenti

Altri stromenti (inne instrumenty) to marka, która zaistniała w świecie muzyki dawnej w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, początkowo we Wrocławiu. Wówczas zespół koncentrował się na eksploracji słynnej wrocławskiej kolekcji starodruków włoskich z siedemnastego wieku, które prezentował przy użyciu autentycznych instrumentów z epoki podczas comiesięcznych Koncertów Barokowych oraz na krajowych i zagranicznych festiwalach i na płytach CD. Po przeprowadzce lidera i założyciela do Zamościa, AS kontynuuje działalność koncertową we współpracy z wciąż rozwijającym się na lubelszczyźnie środowiskiem muzyków grających na instrumentach barokowych. W repertuarze zespołu dominuje kameralna muzyka wczesnego i środkowego baroku, która ożywia zabytkowe obiekty reprezentatywne dla architektonicznego stylu renesansu lubelskiego.

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie

Wielkopostne Śpiewanie w Bazylice Dominikanów w Lublinie zaczęło się w 2001 roku. Pierwszy koncert zorganizowaliśmy w 2001 roku. Z upływem czasu pojedyncze występy stały się bogatym cyklem koncertów, które odbywają się w wybrane soboty Wielkiego Postu.
Chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez wielogatunkową muzykę, nierzadko skomponowaną specjalnie na potrzeby naszego festiwalu, tworzymy przestrzeń artystyczną, która sprzyja zadawaniu pytań o miłość, szczęście, cierpienie i przemijanie, o to, co święte i co grzeszne w nas.

W tegorocznej XXIV edycji festiwalu stawiamy na różnorodność i nowatorskie rozwiązania. Postanowiliśmy zestawić dwie muzyczne skrajności: muzykę dawną – polską i zagraniczną, z najnowszą muzyką napisaną w ostatnich kilku latach. Mamy nadzieję, że ten kolaż będzie okazją do poszerzenia muzycznych horyzontów.
Nad repertuarem Wielkopostnego Śpiewania czuwa dyrektorka artystyczna festiwalu – Joanna Głogowska-Szychta. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Restaurare Basilicam. Dzięki jej funduszom udało się w znacznej mierze odnowić wnętrze kościoła, w którym odbywają się koncerty, dokonać renowacji zabytkowych organów oraz zapewnić ciągłość projektów kulturalnych. W tym roku Fundacja zbiera środki finansowe na dokończenie renowacji klasztoru oraz na dalszą działalność kulturalną.

fot. Karolina Nurzyńska