Maria Gloriosa

KONCERT W KAPLICY PARYSKIEJ

16

maj

Maria Gloriosa

Serdecznie zapraszamy na koncert dedykowany Matce Bożej. Oprócz poważnych kompozycji usłyszymy także te bardziej popularne: Ave Maria Henri Seroka (z filmu "U Pana Boga za piecem") czy też utwory Michała Lorenca.

Zagrają dwaj muzycy, którzy współpracują ze sobą od wielu lat, doskonale dopełniając się muzycznie: Max Wosk na skrzypcach oraz Ireneusz Krupa na organach.

Koncert będzie transmitowany w sobotę, 6. czerwca o godzinie 20:00 na naszym kanale YouTube. Odpowiednie okno z łączem do oglądania koncertu znajduje się na dole strony.

Cykl Koncertów
w kaplicy Paryskiej

Serdecznie zapraszamy na cykl koncertów, który będzie odbywał się w zabytkowej kaplicy Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w bazylice dominikanów w Lublinie.

Kaplica Niepokalanego Poczęcia N.M.P. (zwana Paryską) powstała na początku XVIII wieku jako miejsce przechowywania i eksponowania do kultu relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Do tego pierwotnego przeznaczenia nawiązuje tematyka polichromii umieszczonych na sklepieniu: św. Dominika i św. Tomasza, którym Matka Boska przekazuje relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz scena przekazania relikwii dominikanom przez biskupa Andrzeja.

W latach czterdziestych XVIII wieku w kaplicy został umieszczony pozytyw, który pierwotnie znajdował się w chórze zakonnym. Jest to jeden z najstarszych instrumentów tego typu zachowanych w Lublinie. Pozytyw ma pięć głosów: Flet major 8', Pryncypał 4’, Gemshorn 4’, Oktawa 2’ i Quinta 1 1/3’. Szafa pozytywu została wykonana w stylu renesansowo-barokowym.

Gruntowna konserwacja i rekonstrukcja organów, przeprowadzona w 2018 roku, pozwala nam dzisiaj na nowo docenić piękno i brzmienie tego instrumentu. Zapraszamy do tego również Państwa, na razie jeszcze dzięki transmisji online, ale mamy nadzieję, że już niebawem do spotkania się na miejscu w naszej bazylice.

Kaplica Paryska

fot. Jacek Sadowski, Piotr Maciuk

Zobacz Online

obraz i dźwięk: Kultura Na Złotej

Maria Gloriosa