Muzyka religijna ostatniego ćwierćwiecza

Fonie Lublina 2020

15

październik

Koncert IX

W kolejnej odsłonie cyklu Fonie Lublina przed nami przegląd polskiej współczesnej muzyki religijnej. Zaprezentują ją dla Państwa w sobotę 7 listopada 2020 r. w mistycznej bazylice Ojców Dominikanów na Starym Mieście artyści związani z Oddziałem Lubelskim Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków: Anna Barska (sopran), Iwona Sawulska (sopran) i Elżbieta Charlińska (organy). W blasku świec, zamiast reflektorów… zapraszamy na chwilę muzycznej zadumy nad tym co przeszłe i przyszłe, zanurzonej w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Pana oraz ufnej ofierze Jego Matki.

Koncert bez udziału publiczności (zmiany programowe zostały podyktowane okolicznościami związanymi z epidemią SARS- covid-19) będzie transmitowany w sobotę, 7. listopada o godzinie 19:00 na kanale YouTube Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Odział Lubelski. Odpowiednie okno z łączem do oglądania koncertu znajduje się na dole strony.
Program

Marcin Kopczyński (ur. 1973)
Omnipotens sempiterne Deus (Wszechmogący Wieczny Boże, 2014)
Audi filia et vide (Słuchaj córko i patrz, 2010)
Tota formosa et suavis es (Cała piękna i pełna wdzięku jesteś…, 2009)

Józef Świder (1930 –2014)
Śpiewy mszalne (2003)

Andrzej Nikodemowicz (1925 – 2017)
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny op. 106 (1999)
Tryptyk (Grudki kadzidła IV) op. 127 (2010)

Paweł Łukaszewski (ur. 1968)
Pie Jesu (2014)
Ciemna noc (1996, rev. 2005) ze zbioru “Dwie pieśni sakralne”, sł. K. Kozłowska

Juliusz Łuciuk (1927-2020)
Z głębokiej nocy

Partnerzy: Fundacja PZU, STOART- Związek Artystów Wykonawców, Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, Gość Niedzielny.

Projekt Fonie Lublina realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Fonie Lublina 2020

W przestrzeni kulturalnej Lublina bazylika oo. Dominikanów jest miejscem szczególnym. Chyląc czoła przed tradycją i historią z jednej strony, z drugiej otwarta jest na międzywyznaniową i międzypokoleniową rozmowę o Bogu i jego relacjach z człowiekiem, o człowieku i jego stosunku do Boga. W tak ważkich, a zarazem trudnych, tematach czasem ciężko jest dobrać właściwe słowa. Niejednokrotnie nawet najdoskonalej wyselekcjonowany język nie jest w stanie oddać emocji i głębi przekazu. W momentach takich z pomocą przychodzi muzyka, która dotyka naszego najskrytszego „ja”. Wszak już św. Augustyn pisał: „Jakże płakałem, gdy, poruszony do głębi, słuchałem głosów Twego Kościoła, rozbrzmiewających słodko wśród hymnów i pieśni! Wpływały one do uszu, a z nich wsączała się do serca prawda i rozpalało się od niej uczucie pobożności; płynęły łzy i dobrze mi z nimi było”.

W listopadowy wieczór w murach pradawnej świątyni zanurzymy się w rozmyślaniach i wizjach Boga ujętych w dźwięki przez współczesnych polskich kompozytorów, reprezentujących kolejne pokolenia – wydawałoby się – odległe i niezwykle różne, a jednak z nie mniejszym oddaniem, poruszające świat muzycznego mistycyzmu.

Wideo

zdjęcia i dźwięk: Fonie Lublina

Koncert IX