Krzyżu Święty

WIELKOPOSTNE ŚPIEWANIE 2020

01

marzec

Monika Kowalczyk
i Przyjaciele

To premierowy koncert pieśni wielkopostnych w większości dobrze znanych, lecz odkrytych na nowo. Tradycyjne pieśni takie jak: „Krzyżu Święty”, „Odszedł pasterz od nas” czy „Płaczcie anieli” zyskają autorskie i niekiedy niecodzienne aranżacje. Usłyszymy nowe, premierowe wykonania, często wielogłosowe; czasem kojące, czasem pełne emocji.

Młodzi polscy artyści zaproszeni do stworzenia tego projektu na co dzień działają w sferze muzyki alternatywnej. W ich aranżacjach pieśni wielkopostnych zauważymy inspiracje muzyką etniczną, jazzem i muzyką współczesną. Całość będzie modlitwą zamkniętą w dźwiękach, zadumą nad tajemnicą Męki Pańskiej.

Wstęp wolny

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie
20 Jubileuszowa Edycja

Początki Wielkopostnego Śpiewania w Bazylice Dominikanów w Lublinie sięgają 2001 roku. Za pierwszym razem odbył się jeden koncert, w drugim roku pięć, a od 2003 roku wydarzenie tworzy cykl koncertów, które odbywają się we wszystkie sześć niedziel Wielkiego Postu. Od 2006 roku organizatorem Wielkopostnego Śpiewania jest Fundacja Restaurare Basilicam.

Dyrektorem artystycznym festiwalu od jego początków była prof. Elżbieta Krzemińska, która w 2018 roku przekazała pałeczkę nowemu zespołowi pod kierownictwem Joanny Głogowskiej-Szychty.
Dwudziesta edycja otwiera nowy rozdział w historii Wielkopostnego Śpiewania. Pragniemy kontynuować tradycję muzycznych rekolekcji prezentując przede wszystkim muzykę współczesną – najnowszą, tworzoną niekiedy specjalnie na nasze zamówienie, nie zapominając o muzyce dawnej, klasycznej czy ludowej.

Finałem tegorocznego cyklu będzie koncert zatytułowany „Beatus Vir”, podczas którego wystąpią soliści, orkiestra kameralna oraz Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej prowadzony przez prof. Elżbietę Krzemińską oraz Chór Szkolny Lorien przy I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie prowadzony przez Joannę Głogowską-Szychtę. Współpraca ma podkreślać wieloletnią tradycję festiwalu, ale również wskazywać nowy kierunek naszych artystycznych działań.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas koncerty skłonią Państwa do refleksji i pomogą w głębszym przeżywaniu tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Bracia Dominikanie

Koncert pt. „Noli me tangere” jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez ich rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji.

Maciej Adamczak / Kontrabasista

Dwudziesta edycja otwiera nowy rozdział w historii Wielkopostnego Śpiewania. Pragniemy kontynuować tradycję muzycznych rekolekcji prezentując przede wszystkim muzykę współczesną – najnowszą, tworzoną niekiedy specjalnie na nasze zamówienie, nie zapominając o muzyce dawnej, klasycznej czy ludowej.

Joanna Głogowska-Szychta / Dyrektor Artystyczny

Zdjęcia

fot. Jacek Sadowski

Klip

montaż: Kultura na Złotej
dźwięk: Piotr Michnikiewicz

Ludu, Mój Ludu