Senhora

WIELKOPOSTNE ŚPIEWANIE 2020

08

marzec

Kalokagathos
i Adam Łoniewski

Koncert ten to autorskie opracowania muzyczne pieśni średniowiecznych pielgrzymów w językach starohiszpańskim, starofrancuskim, portugalskim i łacińskim, utwory Jana Kochanowskiego w opracowaniu Urszuli Kasprzak-Wąsowskiej i Marzeny Lamch-Łoniewskiej oraz teksty Adama Łoniewskiego. Artystom będą towarzyszyć intrumenty: pianino, lira korbowa, djembe, shruti, ektara i bęben.

Kalokagathos (gr. piękno i dobro). Zespół założony i prowadzony od 2004 r. przez Marzenę Lamch-Łoniewską (wokalistka, kompozytorka, pedagog, aktorka). Koncertuje w całej Polsce. Wykonuje pieśni średniowiecznych pielgrzymów, pieśni ludowe, kolędy z różnych stron Europy, utwory literackie i autorskie, a nawet piosenki Michaela Jacksona we własnym opracowaniu. Bierze udział w spektaklach teatralnych.

Wstęp wolny

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie
20 Jubileuszowa Edycja

Początki Wielkopostnego Śpiewania w Bazylice Dominikanów w Lublinie sięgają 2001 roku. Za pierwszym razem odbył się jeden koncert, w drugim roku pięć, a od 2003 roku wydarzenie tworzy cykl koncertów, które odbywają się we wszystkie sześć niedziel Wielkiego Postu. Od 2006 roku organizatorem Wielkopostnego Śpiewania jest Fundacja Restaurare Basilicam.

Dyrektorem artystycznym festiwalu od jego początków była prof. Elżbieta Krzemińska, która w 2018 roku przekazała pałeczkę nowemu zespołowi pod kierownictwem Joanny Głogowskiej-Szychty.
Dwudziesta edycja otwiera nowy rozdział w historii Wielkopostnego Śpiewania. Pragniemy kontynuować tradycję muzycznych rekolekcji prezentując przede wszystkim muzykę współczesną – najnowszą, tworzoną niekiedy specjalnie na nasze zamówienie, nie zapominając o muzyce dawnej, klasycznej czy ludowej.

Finałem tegorocznego cyklu będzie koncert zatytułowany „Beatus Vir”, podczas którego wystąpią soliści, orkiestra kameralna oraz Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej prowadzony przez prof. Elżbietę Krzemińską oraz Chór Szkolny Lorien przy I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie prowadzony przez Joannę Głogowską-Szychtę. Współpraca ma podkreślać wieloletnią tradycję festiwalu, ale również wskazywać nowy kierunek naszych artystycznych działań.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas koncerty skłonią Państwa do refleksji i pomogą w głębszym przeżywaniu tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Bracia Dominikanie

Koncert pt. „Noli me tangere” jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez ich rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji.

Maciej Adamczak / Kontrabasista

Dwudziesta edycja otwiera nowy rozdział w historii Wielkopostnego Śpiewania. Pragniemy kontynuować tradycję muzycznych rekolekcji prezentując przede wszystkim muzykę współczesną – najnowszą, tworzoną niekiedy specjalnie na nasze zamówienie, nie zapominając o muzyce dawnej, klasycznej czy ludowej.

Joanna Głogowska-Szychta / Dyrektor Artystyczny

Zdjęcia

fot. Jacek Sadowski

Klip

montaż: Kultura na Złotej
dźwięk: Piotr Michnikiewicz

A Madre de Jesuchristo