Trio o Zmartwychwstaniu

Koncert w kaplicy Paryskiej

15

maj

Trio o Zmartwychwstaniu

Dwóch organistów: Ireneusz Krupa i Dymitr Harelau, grających na cztery ręce oraz skrzypek Max Wosk wystąpią w zabytkowej kaplicy prezentując nową wersję wybranych arii z oratorium Georga Friedricha Händla "Mesjasz". W ich opracowaniu partie wokalne zostaną wykonane przez skrzypce, natomiast orkiestrę zastąpi akompaniament organowy.

Arie z oratorium zostały dobrane tak, aby w wielkim skrócie przejść muzyczną drogę od ciemności do Światła. Będzie można usłyszeć arie:
For, behold, darkness shall cover the earth
He shall feed His flock like a sheperd
How beautiful are the feet
I know that my Redeemer liveth

Ponadto zostaną wykonane trzy wielkanocne chorały Johanna Sebastiana Bacha (BWV 627, 628, 630) - również w opracowaniu na cztery ręce.

Koncert będzie transmitowany w najbliższą niedzielę, 24. maja o godzinie 20:00 na naszym kanale YouTube. Odpowiednie okno z łączem do oglądania koncertu znajduje się na dole strony.

Cykl Koncertów
w kaplicy Paryskiej

Serdecznie zapraszamy na cykl koncertów, który będzie odbywał się w zabytkowej kaplicy Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w bazylice dominikanów w Lublinie.

Kaplica Niepokalanego Poczęcia N.M.P. (zwana Paryską) powstała na początku XVIII wieku jako miejsce przechowywania i eksponowania do kultu relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Do tego pierwotnego przeznaczenia nawiązuje tematyka polichromii umieszczonych na sklepieniu: św. Dominika i św. Tomasza, którym Matka Boska przekazuje relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz scena przekazania relikwii dominikanom przez biskupa Andrzeja.

W latach czterdziestych XVIII wieku w kaplicy został umieszczony pozytyw, który pierwotnie znajdował się w chórze zakonnym. Jest to jeden z najstarszych instrumentów tego typu zachowanych w Lublinie. Pozytyw ma pięć głosów: Flet major 8', Pryncypał 4’, Gemshorn 4’, Oktawa 2’ i Quinta 1 1/3’. Szafa pozytywu została wykonana w stylu renesansowo-barokowym.

Gruntowna konserwacja i rekonstrukcja organów, przeprowadzona w 2018 roku, pozwala nam dzisiaj na nowo docenić piękno i brzmienie tego instrumentu. Zapraszamy do tego również Państwa, na razie jeszcze dzięki transmisji online, ale mamy nadzieję, że już niebawem do spotkania się na miejscu w naszej bazylice.

Kaplica Paryska

fot. Jacek Sadowski, Piotr Maciuk

Zobacz Online

obraz i dźwięk: Kultura Na Złotej

Trio o Zmartwychwstaniu