Wieczorne Słońce

Wasyl Słapczuk - Spotkanie autorskie

25

październik

Spotkanie autorskie

Warsztaty Kultury w Lublinie mają przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z Wasylem Słapczukiem wybitnym poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, literaturoznawcą. Podczas spotkania autor zaprezentuje swoje wiersze z tomu „Wieczorne Słońce”.

Na spotkaniu będzie można kupić książkę i zdobyć autograf autora.

Kiedy: 25 października, godz. 18.30
Gdzie: Krużganki Klasztoru Dominikanów w Lublinie, Złota 9
Wstęp wolny

Wasyl Słapczuk

Wasyl Słapczuk (ur. 1961 w Nowym Zboryszowie na Wołyniu) – poeta, prozaik, krytyk literacki, literaturoznawca, tłumacz. Służbę wojskową odbywał w Afganistanie, gdzie został ciężko ranny. Autor kilkunastu tomików poetyckich, kilku tomów powieści i opowiadań, zbiorów artykułów krytycznoliterackich, esejów i książek dla dzieci. Spośród jego dzieł w Polsce drukiem ukazały się Kobieta ze śniegu (2012) oraz Księga zapomnienia (2014) nominowana do półfinału Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Podczas spotkania zaprezentuje swoje wiersze z tomu Wieczorne Słońce.

To zbiór poezji wybrany przez tłumacza Bohdana Zadurę.

Te wiersze są jak on, on jest jak one. Mądre, subtelne, ironiczne, życzliwe, sarkastyczne, filozoficzne, wchodzące w interakcję ze współczesnością, uniwersalne i ukraińskie, zdystansowane. O wojnie, o sztuce. Narracyjne i aforystyczne. Czasem przypominające chińskie czy japońskie malarstwo, czasem chwytające codzienność w satyrycznym skrócie. Często czerpiące z filozofii Wschodu – autor bardzo ceni buddyzm, choć nie traktuje go jako religii.

Bohdan Zadura / Tłumacz

Zdjęcia

fot. Katarzyna Motek