ZAWITAJ UKRZYŻOWANY

15

grudzień

Lubelskie chóry licealne

Zapraszamy na koncert XXIII edycji Wielkopostnego Śpiewania.
W programie koncertu pt. „Zawitaj ukrzyżowany” znajdą się pieśni wielkopostne wykonywane a cappella przez każdy z chórów. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pieśń wykonana przez połączone chóry biorące udział w koncercie. Podczas koncertu planowane jest rozmieszczenie chórów zarówno przed ołtarzem jak i w innych miejscach kościoła, a także pochód chórów śpiewających przez kościół, tak aby „otoczyć” słuchaczy dźwiękiem. To innowacyjne rozwiązanie pozwoli słuchaczowi na doświadczenie nowych wrażeń w odbiorze tego typu koncertów.

W koncercie wystąpią lubelskie chóry licealne:
Chór Lorien I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie
Chór Ergo Cantemus! II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie
Chór Kantylena III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie
Chór Copernicus IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
Chór AKADEMOS HIGH SCHOOL Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego PADEREWSKI w Lublinie
oraz gościnnie zespół wokalny Sine Nomine Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie

Wielkopostne Śpiewanie w Bazylice Dominikanów w Lublinie zaczęło się w 2001 roku. Koncerty są słowno-muzycznymi rekolekcjami podejmującymi ważne tematy dotyczące losu i przeznaczenia człowieka.

XXIII edycja festiwalu otwiera nowy rozdział. Stawiając na różnorodność oraz odważne i nowatorskie rozwiązania chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez różnorodną muzykę, zarówno dawną, jak i współczesną, a nierzadko tworzoną specjalnie na nasze zamówienie, chcemy tworzyć przestrzeń artystyczną, pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, to co Święte i grzech.
Nad repertuarem Wielkopostnego Śpiewania czuwa dyrektor artystyczna festiwalu - Joanna Głogowska-Szychta. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Restaurare Basilicam, dzięki której udało się w znacznej mierze odnowić wnętrze kościoła, w którym odbywają się koncerty oraz zapewnić ciągłość projektów kulturalnych. W bieżącym roku Fundacja zbiera środki na renowację zabytkowych organów oraz kontynuację działalności kulturalnej.

Zdjęcia

fot. Jacek Sadowski