Zielarstwo

Letnia Szkoła Tradycji – Jarmark Jagielloński 2020

22

lipiec

Letnia Szkoła Tradycji – Zielarstwo

Serdecznie zapraszamy na nasze klasztorne krużganki na wystawę z badań terenowych projektu Letnia Szkoła Tradycji – Zielarstwo, która jest wydarzeniem towarzyszącym Jarmarku Jagiellońskiego 2020.

Wystawa przedstawia sylwetki osób, które od lat wykorzystują zioła zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Podczas badań odwiedziliśmy panią Birutę Raglis (Żegary, woj. podlaskie), która opowiedziała nam o zastosowaniu ziół w lecznictwie tradycyjnym; panią Anastazję Sidor (Puńsk, woj. podlaskie), przybliżającą zioła wykorzystywane w obrzędowości rodzinnej i dorocznej; pana Zbigniewa Blizińskiego (Gorajec, woj. podkarpackie) – zbieracza ziół, posiadającego wiedzę zarówno na temat ziołolecznictwa, uprawy ziół, jak i wykorzystania ich w gospodarstwie domowym; panią Renatę Płoskoń (Folwarki koło Cieszanowa, woj. podkarpackie), której pasją są zioła, w szczególności ich zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie oraz panią Danuta Radulską (Wasilówka, woj. podlaskie) zajmującą się tkaniną dwuosnowową, w której wykorzystała rośliny jako naturalny barwnik wełny. Wszyscy bohaterowie wystawy opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach i wiedzy, którą zdobywali przez lata.

Chcąc przybliżyć Państwu te szczególne tradycje, które na różne sposoby wiążą się z bogatym tematem zielarskim, zapraszamy do zapoznania się z wystawą.

Wystawa potrwa od 21 sierpnia do końca września 2020.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

Jarmark Jagielloński 2020

Jarmark Jagielloński to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej, z której czerpiemy to, co najpiękniejsze. Naszym celem jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne.

Nasza historia związana była z lubelskimi jarmarkami, których początek sięga XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. Stąd nazwa projektu – Jarmark Jagielloński.W przeciągu kilkunastu lat istnienia Festiwalu projekt ewoluował, stając się przestrzenią, w której prezentujemy przede wszystkim kulturę tradycyjną, wywodzącą się ze wsi, kulturę adaptowaną, a także tę przekazywaną przez artystów działających w miastach.

Ciekawość i chęć poznawania, odkrywania przez ludzi nowych kultur, otwartość i serdeczność jaką okazują sobie uczestnicy i odbiorcy Jarmarku Jagiellońskiego, motywuje nas do budowania programu nastawionego przede wszystkim na bezpośrednie relacje między artystami a widzami. Niezwykle istotna jest relacja mistrz – uczeń, nawiązywana podczas licznych warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach. Podczas budowania Festiwalu ważna jest dla nas forma i środki przekazu, świadomość w posługiwaniu się przez artystów wybranymi elementami kultury tradycyjnej. Do współpracy zapraszamy artystów działających w lokalnych społecznościach, badających kultury tradycyjne, kultywujących tradycje rodzinne i regionalne.

Więcej informacji o tegorocznej edycji znajdą Państwo na stronie Jarmarku.

Zdjęcia

fot. Piotr Łozowik, Agata Turczyn, Karolina Waszczuk, Kultura na Złotej