Kaplica Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

TEKST: WALDEMAR KAPEĆ OP, FOT. JACEK SADOWSKI, PIOTR MACIUK

Została ona zbudowana w latach 1728-29. Główną fundatorką była Anna Rzewuska Krasicka, kasztelanowa chełmska. Do kaplicy wchodzimy przez bogato zdobiony portal. Na szczycie portalu znajduje się medalion z popiersiem fundatorki. Po lewej stronie medalionu umieszczono herb Krasickich, a po prawej herb Rzewuskich. Na partię fryzu nakłada się para puttów z tarczami herbów Pilawa i Pogoń (herby związane z księżną Czetwerczyńską, pierwszą żoną męża fundatorki). W nadprożu została rozwieszona draperia z herbem Jednorożca.

Jest to kaplica dość obszerna, przykryta kolebkowym sklepieniem, na gurtach, z dwiema parami lunet (okna), z bogatą sztukaterią i polichromią. Koncha ponad ołtarzem została przyozdobiona freskami Ducha św. w postaci gołębicy, Boga Ojca i dwoma adorującymi aniołami. Na sklepieniu znajdują się obrazy przedstawiające: św. Dominika i św. Tomasza, którym Matka Boska przekazuje relikwie Krzyża św. oraz scena przekazania relikwii Krzyża dominikanom przez biskupa Andrzeja. Tematyka dekoracji jest powiązana z pierwotnym przeznaczeniem kaplicy. Tutaj miały być przechowywane relikwie Krzyża Świętego.

Ołtarz w stylu barokowym pochodzi z około 1729 r., ale obraz Matki Bożej jest późniejszy. Namalował go Feliks Pęczarski przed 1838 r. Rama obrazu pochodzi z 2 poł. XVIII w.

Gruntowna konserwacja i rekonstrukcja organów znajdujących się w kaplicy, która została przeprowadzona w 2018 roku, pozwala nam dzisiaj na nowo docenić piękno i brzmienie tego instrumentu. Serdecznie zapraszamy Państwa na koncerty, które będą odbywały się w zabytkowej kaplicy Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Zapraszamy do obejrzenia transmisji online.