Agnieszka Tyrawska-Kopeć

Wokalistka

Powiązane

Informacje

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie Filię w Białymstoku (specjalność: flet w klasie ad. Krystyny Gołaszewskiej i specjalność: dyrygentura chóralna w klasie prof. Bożenny Sawickiej), Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (specjalność wokalno-aktorska w klasie śpiewu prof. Urszuli Kryger). W roku 2013 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura (Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku). Brała udział w licznych kursach mistrzowskich zarówno fletowych (m.in. u Miriam Nastasi, Hansa Martina Zilla, Janosa Balinta, Elżbiety Dastych-Szwarc, Urszuli Janik, Cezarego Traczewskiego) jak i wokalnych (m.in. u Olgi Pasiecznik, Andrzeja Leonarda Mroza).

Była dwukrotną laureatką etapu regionalnego, konkursu na najlepszego studenta Primus Inter Pares, uzyskała pierwszą nagrodę̨ w konkursie Primus Expert – najlepszy w regionie w dziedzinie „Artysta”, zajęła II miejsce w IV Konkursie Młodych Chórmistrzów. W 2006 roku była laureatką ogólnopolskiego finału konkursu na najlepszego studenta RP Primus Inter Pares – otrzymała I nagrodę̨ w kategorii „Artysta”. Stypendystka ministra kultury.

Współpracowała przez wiele lat jako solistka, flecistka, dyrygent, chórmistrz i chórzystka z Filharmonia Lwowską, Filharmonią Lubelską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Operą i Filharmonią Podlaską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, NFM im. W. Lutosławskiego, Agencją Artystyczną Pro Musica, Chórem Dudaryk ze Lwowa, Chórem Akademickim UMCS w Lublinie, Chórem Akademickim Politechniki Lubelskiej, z Białostockim Chórem Kameralnym Cantica Cantamus, Orkiestrą Kameralną Sinfonia Academica.

Jako solistka – śpiewaczka pracowała z wieloma dyrygentami: m.in. Marcinem Sompolińskim, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Szymonem Makowskim, Jerzym Koskiem, Przemysławem Fiugajskim, Wojciechem Rodkiem, Pawłem Pietruszewskim, Dawidem Jarząbem. Koncertowała z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą wykonując partie solowe w utworach W. A. Mozarta, J.S. Bacha, G. Bizeta, S. Moniuszki, J. Straussa, A. Dvoraka, J.D. Zelenki, E. d’Astorgi, J. Ruttera, A.L. Webbera, L. Bernsteina, M. Wajnberga, S. Koszowskiego, M. A. Charpentiera, J. Bocka, P. Bańki, K. Dębskiego. Dokonała wielu nagrań. Wystąpiła w koncercie zrealizowanym przez TVP (emisja 28.01.2018 roku w TVP2) wykonując Ekstazę do świętego z feretronu P. Bańki.

Obecnie jest solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, na stałe związana również z Filharmonią Lubelską.

fot. Beata Denkewicz