Elżbieta Krzemińska

Dyrygent

Powiązane

Informacje

Profesor zwyczajny. Pracuje na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Od 1987 r. kieruje Akademickim Chórem Politechniki Lubelskiej. Pod jej dyrekcją zespół przygotował ok. 300 koncertów z muzyką a cappella i wokalno-instrumentalną w Polsce i wielu krajach europejskich. Otrzymał nagrody na konkursach chóralnych m.in. Złoty Dyplom oraz Specjalną Nagrodę dla Dyrygenta w Riva del Garda (Włochy) w 1996 r., Brązowy Medal w Rodos (Grecja) w 1998 r., Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną dla Dyrygenta w Grado (Włochy) w 2001 r., Złote Pasmo i Nagrodę Specjalną dla Dyrygenta w Bratysławie (Słowacja) w 2007 r., I Nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „¦Święty Krzyż 2014” oraz dwa Złote i Srebrny Dyplom na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie „Cançó Mediterrània 2015” w Lloret de Mar (Hiszpania).

Jest zapraszana do jury konkursów i festiwali chóralnych. W 2013 r. założyła i do 2018 roku prowadziła Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”. Dwukrotnie brała udział w pracach Kapituły przyznawania Nagrody Artystycznej Miasta Lublina.

Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Zasłużonego dla Lublina, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina za działalność artystyczną i kulturalną.