Małgorzata Hlawsa

Powiązane

    Informacje

    Małgorzata Hlawsa ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fletu prof. M. Grochowskiej oraz Conservatoire de Musique w Strasburgu w klasie fletu C. Gentilhomme i M. Caroli. W latach 2002-2004 była stypendystką L’Academie Musicale de Villecroze.

    Od 2009 r. jest flecistką międzynarodowej orkiestry Ostravska Banda, z którą dokonuje wielu prawykonań współczesnej muzyki kameralnej, orkiestrowej i operowej. Wraz z orkiestrą występuje na festiwalu muzyki współczesnej i eksperymentalnej Ostrava Days , festiwalu nowej opery NODO oraz licznych festiwalach w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

    W roku 2016 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego . W ramach stypendium powstał podręcznik wprowadzający w tematykę technik współczesnych wraz z opisem wybranych technik oraz ćwiczeniami i przykładami z literatury fletowej.

    Aktualnie pracuje jako nauczyciel fletu w szkole muzycznej I i II st w Katowicach, koncertuje z Sonos Kwartetem oraz jako muzyk gościnny Kameralnej Orkiestry Miasta Tychy Aukso oraz wspomnianej Ostravskiej Bandy. Jest również pomysłodawczynią i współwykonawcą wielu projektów edukacyjnych realizowanych m. in. dla NOSPR- u, Mediateki wraz z Joanną Piszczelok oraz Sonos Kwartetem. Jako pedagog i propagator muzyki współczesnej prowadzi warsztaty dla uczniów szkół muzycznych I i II st. wprowadzające w tematykę technik współczesnych pt: „Świsty, gwizdy, stukoty i inne wybrane techniki wykonawcze we współczesnej muzyce fletowej”