Przemysław Buksiński

Aktor

Informacje

Animator, organizator działań artystycznych i performatywnych. Wykładowca Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Prezes Fundacji Poławiacze Pereł Improv Teatr. Specjalizuje się w technikach i metodach teatralnych. Z Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Poddańczym w Białymstoku i Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu współtworzył projekty dla lokalnych społeczności wykluczonych artystycznie m.in. Bramaturgia, Wjeżdżamy w bramy, Luftujemy podwórka.

Realizuje projekty łączące historię miejsc i ludzi z technikami improwizacji teatralnej: „ImprOpowieści Lubelskie i Dominikańskie”,„Legendy Dawnego Miasta”. Instruktor kultury żywego słowa i laureat w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich. Jako aktor współpracuje z reżyserami teatralnymi takimi jak Łukasz Witt-Michałowski, Paweł Passini, Jerzy Satanowski, Joanna Lewicka. Improwizacji teatralnej uczył się od kanadyjskiej grupy „Uncolled for Improv”. Założył jedną z pierwszych grup impro w Polsce „No Potatoes”. Założyciel grupy Poławiacze Pereł Improv Teatr, która realizuje projekty teatralne o historii miast m.in. „Legenda o Czarciej Łapie”, „Lublin Stolica” oraz organizuje szkolenia dla firm i instytucji kultury z technik improwizacji praktycznej i scenicznej.

2004
Laureat pierwszej nagrody na Konkursie Recytatorskim Literatury Współczesnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Druga nagroda za Wywiedzione ze słowa na 48 Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Słupsku.
2006 i 2007
I Nagroda za „Wywiedzione ze Słowa” na Festiwalu „KOT” w Czechowicach Dziedzicach oraz Nagroda Publiczności.
2013
Nagroda Aktorska za improwizację na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.
2018
„Żywi i umarli czyli Bandyci w Piekle” spektakl ten otrzymał Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe 2018 roku.
2018
„Medal 700 lecia Miasta Lublin” dla grupy Poławiacze Pereł Improv Teatr.