Słowiki Lubelskie

Chór Chłopięcy Wojewódzkiego Ośrodka Kultury

Powiązane

  Informacje

  Chór Chłopięcy „Słowiki Lubelskie” swoją działalność rozpoczął w 1986 roku z inicjatywy Bronisława Leszka Mikity. Tworzą go śpiewacy amatorzy – uczniowie szkół miasta Lublina. Chór zrzeszony jest w Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores oraz w Polskim Związku Chórów i Orkiestr. Opiekę nad chórem sprawuje Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, a bezpośrednio Stowarzyszenie Wspierania Chóru Chłopięcego „Słowiki Lubelskie”.

  Od 2011 r. dyrygentem chóru jest Irena Sołtan-Wąsik – absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

  Chór prowadzi aktywną działalność artystyczną, występując w kościołach i salach koncertowych w Polsce i za granicą (Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Włochy, Litwa, Hiszpania). W 2012 r. chór nagrał płytę „Kolędy i pastorałki”, a w 2014 r. płytę z utworami pasyjnymi „Miserere”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych. Zdobył między innymi Srebrny Dyplom na II i III Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie (2011 i 2012 r.), Brązową wstęgę Solcy na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki chóralnej w Ejszyszkach na Litwie (2013 r.), Złoty kamerton na XXXIII Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy (2013 r.), Dyplom w Złotym Paśmie w Kategorii Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych, Nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie oraz Nagrodę specjalną za muzykalność i kulturę brzmienia na II Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku (2015 r.), Srebrny dyplom na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis” w Lublinie (2016 r.), a także Złoty dyplom, Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora oraz Nagrodę specjalną za dbałość o kulturę śpiewu i wyróżniającą pracę nad emisją młodych głosów na II Międzynarodowym Konkursie chóralnym im. Prof. J. Świdra w Cieszynie (2016 r.), Srebrny dyplom na III Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Karczmiskach (2019 r.) oraz Srebrny dyplom na VI Rzeszowskim Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2019 r.).

  2018
  Chór otrzymał medal 700 lat Lublina.
  2019
  Chór otrzymał medal 450-lecia Unii Lubelskiej podczas X Ogólnopolskiego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores.