Symcha Keller

Kantor, rabi

Informacje

Urodzony w 1963 roku w Łodzi; na początku lat osiemdziesiątych współzałożyciel i lider legendarnej grupy Katharsis. W latach osiemdziesiątych współtworzył Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi.

Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. W 1993 roku nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, czy 60 i 75 rocznica powstania w Getcie Warszawskim.

Pomimo pełnionych obowiązków nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Grał z wieloma muzykami, zawsze poszukiwał własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy Festiwalu Simcha we Wrocławiu.

2009
Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku przyznano mu również odznaczenie „Za zasługi dla miasta Łodzi”.
2010
Za zasługi na rzecz pokoju i pojednania w Europie otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis. W listopadzie 2018 roku został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
2017
Nagrał podwójny albumu pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska.
2019
Nagrał płytę „Chojze - Widzący z Lublina” z oryginalnymi chasydzkimi pieśniami.