Anima mea

KONCERT W KAPLICY PARYSKIEJ

08

Lipiec

Anima mea

Podczas tego koncertu przeniesiemy się do wielobarwnej, XIX-wiecznej Francji. Gabriel Fauré to kompozytor, którego dzieła stanowią pomost pomiędzy stylami neoromantycznym i impresjonistycznym. Piękno, melodyjność i delikatność jego utworów zaprezentuje oktet żeński z chóru Sonus Veritatis w towarzystwie organów. Subtelnym wstępem będzie „Nigra Sum” Pablo Casalsa z tekstem zaczerpniętym z biblijnej Pieśni nad Pieśniami.

Wystąpi oktet żeński z chóru Sonus Veritatis w składzie:
Soprany: Patrycja Czarnik, Paulina Jurczyszyn, Ada Szymczyk, Paulina Wojtal.
Alty: Dorota Głogowska, Maria Krzosek, Klaudia Mierzwa, Joanna Głogowska- Szychta.

Irenusz Krupa i Dymitr Harelau - organy.

Program:
Pablo Casals – Nigra Sum
Gabriel Fauré – Messe basse
Gabriel Fauré – Ave verum op. 65 nr 1
Gabriel Fauré – Tantum ergo op. 65 nr 2

Koncert będzie transmitowany w piątek, 24. października o godzinie 20:00 na naszym kanale YouTube. Odpowiednie okno z łączem do oglądania koncertu znajduje się na dole strony.

Zdjęcie: Han Chenxu (Unsplash).

Cykl Koncertów
w kaplicy Paryskiej

Serdecznie zapraszamy na cykl koncertów, który będzie odbywał się w zabytkowej kaplicy Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w bazylice dominikanów w Lublinie.

Kaplica Niepokalanego Poczęcia N.M.P. (zwana Paryską) powstała na początku XVIII wieku jako miejsce przechowywania i eksponowania do kultu relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Do tego pierwotnego przeznaczenia nawiązuje tematyka polichromii umieszczonych na sklepieniu: św. Dominika i św. Tomasza, którym Matka Boska przekazuje relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz scena przekazania relikwii dominikanom przez biskupa Andrzeja.

W latach czterdziestych XVIII wieku w kaplicy został umieszczony pozytyw, który pierwotnie znajdował się w chórze zakonnym. Jest to jeden z najstarszych instrumentów tego typu zachowanych w Lublinie. Pozytyw ma pięć głosów: Flet major 8', Pryncypał 4’, Gemshorn 4’, Oktawa 2’ i Quinta 1 1/3’. Szafa pozytywu została wykonana w stylu renesansowo-barokowym.

Gruntowna konserwacja i rekonstrukcja organów, przeprowadzona w 2018 roku, pozwala nam dzisiaj na nowo docenić piękno i brzmienie tego instrumentu. Zapraszamy do tego również Państwa, na razie jeszcze dzięki transmisji online, ale mamy nadzieję, że już niebawem do spotkania się na miejscu w naszej bazylice.

Kaplica Paryska

fot. Jacek Sadowski, Piotr Maciuk

Zobacz Online

obraz i dźwięk: Kultura Na Złotej

Anima mea