Improitus

14

marzec

Michał Iwanek Quartet

Zapraszamy na trzeci koncert XXII edycji Wielkopostnego Śpiewania.
Improitus to koncert specjalnie stworzony dla potrzeb WIelkopostnego Śpiewania. W nowej odsłonie można będzie usłyszeć pieśni wielkopostne, których aranżacje stanowią syntezą kilku nurtów muzycznych - muzyki klasycznej, fado, muzyki brazylijskiej czy jazzu "skandynawskiego". Aranżacje to poszukiwania surowego brzmienia oraz niekonwencjonalnych środków wyrazu. Calos spajaja oryginalne melodie wykonane przez Połączone zespoły wokalne kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS i Wydziału Jazzu SM im. T. Szeligowski przygotowane przez Matusza Obroślaka.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wszyscy uczestnicy koncertu zobowiązani są do zakrycia nosa i ust oraz utrzymywania bezpiecznego dystansu do innych osób.

Ponadto w koncercie będzie można uczestniczyć za pośrednictwem transmisji na żywo w sobotę, 19. marca o godzinie 19:00 na naszym kanale YouTube. Odpowiednie okno z łączem do oglądania koncertu znajduje się poniżej.

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie

Wielkopostne Śpiewanie w Bazylice Dominikanów w Lublinie zaczęło się w 2001 roku. Z czasem ukształtował się cykl koncertów, które odbywają się we wszystkie sześć weekendów Wielkiego Postu, dawniej w niedzielę, od bieżącego roku w soboty.

XXII edycja festiwalu otwiera nowy rozdział. Stawiając na różnorodność oraz odważne i nowatorskie rozwiązania chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez różnorodną muzykę, zarówno dawną, jak i współczesną, a nierzadko tworzoną specjalnie na nasze zamówienie, chcemy tworzyć przestrzeń artystyczną, pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, to co Święte i grzech.
Nad repertuarem Wielkopostnego Śpiewania czuwa dyrektor artystyczna festiwalu - Joanna Głogowska-Szychta. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Restaurare Basilicam, dzięki której udało się w znacznej mierze odnowić wnętrze kościoła, w którym odbywają się koncerty oraz zapewnić ciągłość projektów kulturalnych. W bieżącym roku Fundacja zbiera środki na renowację zabytkowych organów oraz kontynuację działalności kulturalnej.

Bracia Dominikanie

Podczas projekcji zobaczymy sceny z życia Chrystusa od momentu zwiastowania do wniebowstąpienia, a obrazowi towarzyszyć będzie wykonywany na żywo akompaniament.

Filip Presseisen / Organista

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas koncerty skłonią Państwa do refleksji i pomogą w głębszym przeżywaniu tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Joanna Głogowska-Szychta / Dyrektor Artystyczny

Muzycy wykonają koncert na instrumentach historycznych, wzorowanych na tych z epoki baroku, dzięki czemu prezentacja wybranych dzieł będzie wiarygodnym oddaniem myśli kompozytorów. Czteroosobowemu zespołowi instrumentalnemu towarzyszyć będzie aktor, który poprzez deklamację wybranych tekstów, również z epoki, pomoże słuchaczom głębiej przeżyć owy koncert w kontekście męki i śmierci Pana Jezusa.

Per amore del barocco / Zespół

Wideo

zdjęcia: Kultura na Złotej
dźwięk: Piotr Michnikiewicz

Michał Iwanek Quartet