Oto Miłość, Pasja, Życie

04

kwiecień

FeelHarmonia

Zapraszamy na szósty koncert XXII edycji Wielkopostnego Śpiewania.
Koncert muzyki z filmu „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona, to muzyka niesamowicie naładowana emocjami, doskonale oddająca grozę tamtych dni, kiedy Chrystus oddał za nas życie. Jej autor John Debney w świetny sposób za pomocą dźwięków zobrazował przeżycia Jezusa, Maryi, Piotra i innych bezpośrednich uczestników Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania.

Muzyka filmowa jest swego rodzaju ilustracją muzyczną tego, co w danym momencie dzieje się na ekranie. Dopowiada to, czego aktorzy nie mogą wypowiedzieć, ponieważ nie da się opisać słowami emocji, do tego tak skrajnych, jak rozpacz i gniew, które towarzyszą oprawcom Chrystusa, czy miłosierdzie i przebaczenie, które malują się w oczach katowanego Boga.

W czasie koncertu będzie można usłyszeć zjawiska atmosferyczne takie jak deszcz, burza czy wiatr oraz odgłosy wbijania gwoździ, które odzwierciedlą moment przybicia do krzyża. Wszystkie te dźwięki wykonane zostaną na instrumentach na żywo. Nie będzie przerw pomiędzy utworami, co pozwoli uczestnikom w skupieniu przeżyć ten muzyczny wieczór modlitwy. Fragmenty spisanych wizji błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich, pomogą nakierować słuchaczy na konkretny moment Misterium przeżywany w danej chwili.

Innym bodźcem, który będzie oddziaływał na uczestników koncertu to teatr światła. Przeplatające się ze sobą barwy o odpowiedniej symbolice i znaczeniu naprowadzą na emocje, które towarzyszyły Jezusowi i Jego Matce w czasie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania.

Światło białe zimne – to symbol zwycięstwa, mocy, chwały, tryumfu, nowego życia; to także radość, szczęście i miłosierdzie. Światło białe ciepłe – to symbol bezgranicznej miłości, nadziei, przebaczenia, pojednania. Światło niebieskie – symbol dobra, pokoju, bezpieczeństwa. Światło czerwone – symbol zła, strachu, niepokoju, trwogi, śmierci. Światło fioletowe – neutralne, zapowiedź czegoś nowego. Ciemność – symbol końca i początku.

Lubelska Orkiestra Muzyki Rozrywkowej „FeelHarmonia” rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 2020 roku, we współpracy z Fundacją Przestrzeń Talentów. Członkami Orkiestry są osoby, które ukończyły szkoły oraz studia muzyczne, jednak nie zajmują się muzyką zawodowo. Jest to miejsce, w którym mogą doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać nowe doświadczenia, ponieważ repertuar jest bardzo szeroki i różnorodny. Dla niektórych osób udział w projekcie jest powrotem do instrumentu, gry w zespole oraz motywacją do regularnego ćwiczenia.
Wspólne muzykowanie oraz przebywanie ze sobą, sprawia im wiele radości. Chcą nieustannie się rozwijać i dzielić muzycznymi emocjami, a w przyszłości stanąć na równi z najlepszymi.

Części koncertu:

Intrduction – Katarzyna Mach Niebo nad Ogrodem Oliwnym (Olive Garden Night Sky) – aranżacja Pieśń żalu (Song of complaint) – aranżacja O zaparciu św. Piotra (Peter denies Jesus) – aranżacja Katarzyna Mach Aresztowanie Jezusa (Jesus arrested) - aranżacja Biczowanie (Flagellation) – aranżacja Jakub Wójcik Spotkanie Jezusa z Maryją (Mary goes to Jesus) – aranżacja Aleksandra Złotnicka Przyjęcie Krzyża – inaczej wzięcie na siebie cierpienia (Bearing the cross)- aranżacja Katarzyna Mach Podniesienie Krzyża (Raising the cross) - aranżacja Ukrzyżowanie i śmierć (Crucifixion) – aranżacja Aleksandra Złotnicka Wykonało się (It is done) – aranżacja Aleksandra Złotnicka Zmartwychwstanie (Resurrection) – aranżacja Jakub Wójcik

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie

Wielkopostne Śpiewanie w Bazylice Dominikanów w Lublinie zaczęło się w 2001 roku. Z czasem ukształtował się cykl koncertów, które odbywają się we wszystkie sześć weekendów Wielkiego Postu, dawniej w niedzielę, od bieżącego roku w soboty.

XXII edycja festiwalu otwiera nowy rozdział. Stawiając na różnorodność oraz odważne i nowatorskie rozwiązania chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez różnorodną muzykę, zarówno dawną, jak i współczesną, a nierzadko tworzoną specjalnie na nasze zamówienie, chcemy tworzyć przestrzeń artystyczną, pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, to co Święte i grzech.
Nad repertuarem Wielkopostnego Śpiewania czuwa dyrektor artystyczna festiwalu - Joanna Głogowska-Szychta. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Restaurare Basilicam, dzięki której udało się w znacznej mierze odnowić wnętrze kościoła, w którym odbywają się koncerty oraz zapewnić ciągłość projektów kulturalnych. W bieżącym roku Fundacja zbiera środki na renowację zabytkowych organów oraz kontynuację działalności kulturalnej.

Sorry, no posts matched your criteria.

Wideo

zdjęcia: Kultura na Złotej
dźwięk: Piotr Michnikiewicz

FeelHarmonia