Postnie Wielki

29

marzec

Jan Smoczyński z zespołem

Zapraszamy na piąty koncert XXII edycji Wielkopostnego Śpiewania.
Koncert składał będzie się z pieśni wielkopostnych w aranżacjach w oparciu o brzmienie oryginalnych organów hammonda, które zostały stworzone z myślą o muzyce sakralnej.

Artyści zwrócili się właśnie w kierunku pierwotnego pomysłu zastosowania tego instrumentu i przedstawią aranżacje nie tyle jazzowe, ile klasycyzujące, z elementami improwizacji, i rytmiki charakterystycznej dla europejskiej muzyki improwizowanej.

Cykl Koncertów
Wielkopostne Śpiewanie

Wielkopostne Śpiewanie w Bazylice Dominikanów w Lublinie zaczęło się w 2001 roku. Z czasem ukształtował się cykl koncertów, które odbywają się we wszystkie sześć weekendów Wielkiego Postu, dawniej w niedzielę, od bieżącego roku w soboty.

XXII edycja festiwalu otwiera nowy rozdział. Stawiając na różnorodność oraz odważne i nowatorskie rozwiązania chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez różnorodną muzykę, zarówno dawną, jak i współczesną, a nierzadko tworzoną specjalnie na nasze zamówienie, chcemy tworzyć przestrzeń artystyczną, pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, to co Święte i grzech.
Nad repertuarem Wielkopostnego Śpiewania czuwa dyrektor artystyczna festiwalu - Joanna Głogowska-Szychta. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Restaurare Basilicam, dzięki której udało się w znacznej mierze odnowić wnętrze kościoła, w którym odbywają się koncerty oraz zapewnić ciągłość projektów kulturalnych. W bieżącym roku Fundacja zbiera środki na renowację zabytkowych organów oraz kontynuację działalności kulturalnej.

Sorry, no posts matched your criteria.

Wideo

zdjęcia: Kultura na Złotej
dźwięk: Piotr Michnikiewicz

Jan Smoczyński z zespołem